GO

Základní informace

Laos,
oficiálně Laoská lidově demokratická republika, je vnitrozemský stát v JV Asii a je obklopen Vietnamem, Kambodžou, Thajskem, Barmou a Čínou.
Jeho historie se začala psát v 8. století, když vznikl první laoský stát. Období největšího rozmachu však Laos zažil mezi 15. a 19. stoletím, kdy země pod tehdejším názvem Království milionů slonů patřila k největším a nejvýznamnějším v regionu. V 19. století se však království rozpadlo a území kolonizovali coby součást Francouzské Indočíny Francouzi, jejichž vliv je v zemi dodnes patrný například v městské architektuře.
Nejpohnutějším obdobím v dějinách Laosu byla bezpochyby Válka ve Vietnamu, kdy Američané bombardovali nejen Vietnam, ale také celou Ho Či Minovu stezku. Současně s vietnamskou válkou navíc v Laosu probíhala také válka občanská, která skončila až roce 1975 vyhlášením komunistické republiky. Toto státní zřízení funguje dodnes a Laos je tak jedním z posledních komunistických zemí na světě.

Rozlohou je Laos asi třikrát větší než Česká republika, ale počet jeho obyvatel nedosahuje ani 6,5 milionu. Přesto je zdejší národností složení neuvěřitelně pestré a zahrnuje celou škálu etnických menšin - zatímco na nížinném jihu země se nejčastěji setkáte s etnickými Laosany vyznávajícími budhismus, sever obývají nejrůznější animistické horské kmeny. I podnebí je z důvodu geografie velmi nejednotné. Obecně je lze charakterizovat jako tropické monzunové s velkým množstvím vlhkosti a srážek, a to zejména v období dešťů od května do září. Teploty jsou na většině území celoročně vysoké, tj. s denními maximy mezi 27 a 35°C, ale v nejvýše položených oblastech je počasí nesmírně vrtkavé a prakticky ze dne na den se mohou tropická horka změnit v mínusové teploty.


Laoská ekonomika je silně závislá na jeho sousedech, a to jak z důvodu obchodu (zejména Thajsko a Vietnam) tak zahraničních investic (Čína). Zhruba polovinu HDP a více než tři čtvrtiny pracovních míst zajišťuje zemi zemědělství. Drtivá většina pěstitelských aktivit je zaměřená na produkci nejrůznějších odrůd rýže, která se pěstuje nejen pro vlastní spotřebu, ale také za účelem exportu. Mimo zemědělství je pro laoskou ekonomiku důležitá také těžba, produkce proslulého laoského piva a rychle se rozvíjející turismus.


Laos patří mezi rozvojové země s velikou mírou chudoby a pouze dvoutřetinovou gramotností. V poslední době se však situace zlepšuje, například po stránce postupného zkvalitňování hygienických opatření a zdravotní péče (což vede ke zvyšování průměrné délky života), ale také ve smyslu relativně rychlého hospodářského růstu.


(Mír, Nezávislost, Demokracie, Svornost a Prosperita)



Pro turisty

Víza

Náš konzulát v současné době nemá pravomoc vydávat víza. Snadno je však koupíte na letišti nebo kterémkoliv hraničním přechodu do Laosu. Turistická víza mají platnost třicet dní, vyjdou Vás asi na 30 dolarů a jediné, co k jejich vyřízení potřebujete, jsou 2 pasové fotografie pas platný ještě alespoň šest měsíců od vstupu do země. Pokud přesto preferujete mít víza v rukou již před příjezdem, můžete o ně požádat na Laoském velvyslanectví v Berlíně či Vídni.


Co navštívit

V roce 2013 byl Laos jmenován „Nejlepší turistickou destinací na světě,“ což značí, že vybrat to nej není snadný úkol, zvláště pokud budete Laos brát jen jako doplňkovou destinaci k výletu do Thajska nebo do Vietnamu, jak je běžným zvykem.
Přesto byste si za žádnou cenu neměli nechat ujít:
Vientiane, město santalového dřeva, se nachází na hranicích s Thajskem a jde o nejpoklidnější metropoli JV Asie. Za návštěvu stojí zejména chrámy Vat Sisaket, Vat Simuang, nejvýznamnější náboženská stavba Laosu That Luang nebo muzeum laoského umění sídlící v bývalém královském chrámu Haw Pha Keaw. Díky menší zajížďce se dostanete k proslulé 40metrové soše ležícího Buddhy Xieng Khuan či kurióznímu Buddha parku.
Vang Vieng. V podstatě z ničeho vyrostl tento proslulý ráj baťůžkářů a metropole tubingu, kde o přízeň turistů soutěží bezpočet barů a cenově dostupných ubytovacích zařízení. Na své si přijdou milovníci přírodních krás, jeskyní, cyklistiky i pěší turistiky.
Bývalé království Luang Prabang je unikátním spojením buddhistických chrámů a francouzských koloniálních domů a tato UNESCO přísně střežená architektura dodává oblasti neopakovatelnou atmosféru. Nedaleko se nacházejí ikonické vodopády Kouang Si či unikátní chrám Xieng Thong.
• Pokud se dostanete na samotný jih země, navštivte Vat Phou, nejzajímavější khmerskou památku za hranicemi Kambodže, poklidné město Champasak, tropické ostrovy Si Phan Don a rozhodně si nenechte ujít ani pozorování delfínů u ostrova Khon. Nacházejí se tu také úchvatné vodopády Li Phi a Khon Phapheng.
• Ať už se budete nacházet kdekoliv, určitě si nenechejte ujít neopakovatelnou atmosféru ranních trhů či bujarých pestrobarevných festivalů, jejichž hlavní sezona začíná budhistickými oslavami v listopadu a končí až v dubnu s oslavami laoského nového roku.


Na co si dát pozor

V každém případě je potřeba mít na paměti, že Laos je – ač nádherná – stále rozvojová krajina, kde zdravotnictví ani hygiena navzdory pokroku z posledních let ani zdaleka neodpovídá českému standardu. Zdejší lékárny jsou mnohem skromněji vybavené, takže veškeré medikamenty, které by se Vám jen trochu mohly hodit, si přibalte do kufru.
Jelikož imunitní systém Evropana není zvyklý na místní bakterie, neměly by Vás po příjezdu překvapit žaludeční či střevní potíže, které zmírníte, když budete dodržovat základní hygienická opatření, konzumovat pouze balenou (a originálně uzavřenou!) vodu a vyhýbat se všem pokrmům, které neprošly alespoň na 5 minut varem.
Pokud byste chtěli navštívit chrámy a jiné posvátné budovy, dbejte na slušné oblečení a před vstupem si zujte boty. Naprosto nevhodné je v laoské kultuře dotýkat se něčí hlavy nebo ukazovat na někoho prstem. Také není slušné dávat si nohy na stůl nebo na židli.
V Laosu je stejně jako ve většině východoasijských zemí nezvyklé projevovat okázalým způsobem emoce – při přivítání se neobjímá ani nelíbá, nýbrž se jemně pokyne hlavou s rukama sepjatýma v úrovni hrudníku. Dříve se někteří turisté zdráhali objevovat Laos kvůli nepříliš stabilní bezpečnostní situaci – to už dnes ale dávno neplatí. Jako cizince si Vás budou vážit a budou se k Vám chovat úslužně, pohostinně a přátelsky, což jsou vedle srdečnosti a nikdy nemizejícího úsměvu hlavní charakteristické znaky místních obyvatel.


 
Laoská kultura a způsob života

Laoská kultura je do velké míry ovlivněna tou indickou. Způsob života obyvatel vychází z buddhismu, v souladu s nímž konají a žijí. Učí se být trpěliví, zdržují se prudkých emocí a ví, že jsou v životě podstatnější věci než vyčerpávající práce a honba za kariérou. Vyhýbají se stresu a snaží se akceptovat druhé takové, jací jsou. Nedělají si plány do budoucna a nikam příliš nespěchají.
Výraznou součástí kultury je bezpochyby laoská kuchyně, která je velmi podobná sousední thajské, ale přesto má svá specifika.
Základem tradičního jídelníčku Laosanů je rýže, rýžové nudle a zelenina. Nejtypičtějším pokrmem je rozhodně Lab, teplý masový salát podávaný s lepivou rýží.
Dalšími klasickými delikatesami, které stojí za to ochutnat, jsou pak nudlové polévky, papájový salát Son Tam, kari s kokosovým mlékem nebo sladkovodní ryby na všechny způsoby a téměř ke všemu se podává domácí chilli omáčka.